Rady pro rodiče před nástupem dítěte do školky
Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku, prohlédnout si fotky na stránkách školky nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.
- Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
- Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
- Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
- Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšovou hračku, šátek).
- Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
- Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
- Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
- Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte – dítě může jít jen na dvě hodiny apod.
Doporučení pro usnadnění vstupu Vašeho dítěte do mateřské školy
Dodržujte doma pravidelný režim, který bude částečně korigovat s režimem v mateřské škole:
- ráno vstávat v určitou dobu,
- obědvat v čase od 11.30- 12 hodin,
- pokud je dítě zvyklé po obědě spát, doba odpočinku je v mateřské škole od 12:00 hod.
Zaměřte se na nácvik a procvičování hygienických a pracovních návyků Vašich dětí:
- dítě má dodržovat osobní čistotu,
- zvládat pít z hrníčku i skleničky
- zvládat chodit na záchod nebo si říct
- učí se správně umýt a utřít si ruce, ústa,
- učí se správně používat kapesník,
- zvyká si samostatně používat toaletní papír,
- učí samostatně jíst lžící, starší děti příborem,
- učí se jíst chléb, rohlík, který není nakrájený na kousky
- učí se oblékat,
- učí se nazouvat bačkůrky a boty,
- zvyká si poznávat své věci a ukládat je na určené místo,
- učí se skládat a udržovat ve svých věcech pořádek.